Owady to gromada stawonogów z podtypu tchawkowców. Najliczniejsza grupa zwierząt. Szacunkowa liczba gatunków owadów wynosi około 1,5 miliona, a liczba owadów na planecie sięga 1018 sztuk. Na każdego człowieka przypada blisko miliard owadów. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,1 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie dla ekosystemów, są wśród nich też szkodniki (z ludzkiego punktu widzenia), organizmy pasożytnicze i komensale. Dużą grupę stanowią owady przenoszące choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

Negatywne znaczenie owadów w przyrodzie
Pojęcie "szkodnik"' w odniesieniu do owadów istnieje jedynie w kontekście samego człowieka i jego działalności. Niszczenie naturalnych siedlisk tych zwierząt (silna antropopresja) — wycinka lasów, wypalanie łąk, tworzenie sztucznych ekosystemów (np. agrocenozy), chemizacja rolnictwa, intensywna zabudowa etc. wymuszają na owadach "potrzebę" dostosowania się do tak zmienionych warunków, stąd stały się one stałym elementem towarzyszącym człowiekowi na wszystkich płaszczyznach jego działalności.

Szkody powodowane przez owady to m.in.:
- niszczenie upraw (sztuczne ekosystemy mało odporne na czynniki środowiskowe, uboga pula genowa);
- przenoszenie chorób (wektory chorób) dotykających zarówno rośliny jak zwierzęta hodowlane, oraz samych ludzi (ograniczenie naturalnych siedlisk owadów, oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich rozwoju np. brak higieny )
Pozytywne znaczenie owadów w przyrodzie
Owady przyczyniają się m.in. do:
rozkładu materii organicznej (liczne muchówki, chrząszcze);
mineralizacji związków organicznych w glebie (głównie mrówki);
zapylają kwiaty, umożliwiając tym samym:
1.swobodny przepływ genów między poszczególnymi osobnikami (ew. populacjami) tego samego gatunku — zapylenie krzyżowe;
2.z powyższego wynika również wydatne zwiększenie się plonu (średnio 50%) z upraw entomofilnych (zapylanych przez owady) np: więcej dorodnych owoców z jednego krzaka porzeczki w stosunku do uprawy nie zapylonej przez owady (przy wykorzystaniu sztucznych metod).
wytwarzają cenne produkty (jedwab, miód)



WSTECZ